Седмата годишна олимпийска среща събра под един покрив приятели и колеги на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, за да отпразнува успехите на 2017 г.
18, декември, София. На тържествена церемония на 18 декември в Президенството отпразнувахме успехите на българските олимпийски състезатели по природни науки. Ежегодното официално събитие отново се проведе под патронажа и с домакинството на Президента на Република България. Като държавен глава г-н Румен Радев се изправи за първи път пред олимпийската общност, и заедно с представители от институциите, бизнеса и ръководители от елитните училища и университети в страната, отбеляза рекордния брой спечелени медали през 2017 г. За изминалия сезон състезателите от националните отбори по математика, информатика, физика, химия, биология, математическа лингвистика, астрономия и астрофизика могат да се похвалят с цели 97 отличия – от тях 17 са златни медали, 31 – сребърните, 47 – бронзовите, както и 2 почетни грамоти.
През 2017 г. младежите на възраст 14 – 19 години постигнаха тези рекордни за последните години резултати в близо 20 от най-престижните международни форуми по природни науки по цял свят. Сингапур, Ирландия, Бразилия, Тайланд, Естония, Иран, Индонезия, Китай и др. – навсякъде българското знаме се е вяло с особена гордост. Равносметката посочва и две домакинства на страната ни – на Младежката балканска олимпиада по математика през юни във Варна, и инициирането на първата Европейска младежка олимпиада по информатика (eJOI) през септември в София. Страната ни е силна и в отборните представяния – отличията по лингвистика ни поставиха в топ 3 на световната ранглиста по общ брой медали, а заслугите на информатиците ги отведоха в „Клуб 100“, т.е. броят на медалите, получени от български състезатели от 1989 г. досега, надмина 100, като само още 4 страни са постигали този успех.
Президентът на Републиката, г-н Румен Радев, поздрави състезателите и отбеляза: “Убеден съм, че знанията, които се получават, са определящи за бъдещето на страната. Трудът, който всички полагате, ще се върне към нови научни постижения, определящи нашето бъдеще, а защо не и бъдещето на света. Неведнъж ние, българите, сме го доказвали.”
Елена Маринова, председател на Съвета за развитие на СООПН, изброи някои от удивителните резултати на медалистите ни през изминалите месеци, и в лицето си на представител от бизнеса, отбеляза важността на сътрудничеството между двете сфери: “Когато говорим за образование, очевидно това е най-най-важното нещо – не само за страната ни, но и за света, за да се развива той напред. Когато говорим за елитно образование, това е ракетата носител на целия свят.” Огромно бе признанието към отдадените ръководители, грижовните родители и към състезателите – “за стойностните занимания и това, че правят нещо, в което на практика и възрастните биха се затруднили – и достигат тези висоти, немислими за огромна част от нас.Това са хората, които ще ръководят не България, а света!”
Приветствия от страна на учениците изказаха носителите на златни медали Димитър Каразапрянов (биология) : “Заедно успяваме да правим чудеса!” и Кирил Бангачев (математика): “Състезанията са не просто решаване на задачи и провеждане на експерименти, те са и удоволоствие, но и едно истинско социално и културно събитие за нас самите.”
Сдружението на олимпийските отбори по природни науки – СООПН, е сдружение с нестопанска цел, създадено през 2010 г. по инициатива на Фондация “Америка за България”. С финансовата подкрепа на Фондацията Сдружението подпомага развитието на националните олимпийски отбори по природни науки в България, като организира подготовката им за участие в международни състезания и олимпиади, и информира българското общество за наистина забележителните успехи на учениците олимпийци. Участниците в олимпийските отбори по природни науки у нас са ученици между 8-ми и 12-ти клас. От създаването на българското олимпийско движение по природни науки към 2017 г. нашите ученици са успели да донесат на страната ни общо 821 медала – 149 златни, 275 сребърни и 397 бронзови – от най-престижните международни състезания и олимпиади по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.
Източник/https://nauka.bg/%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D1%83%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%85%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B5/