зубри

Чистата природа на България – спасителен дом за изчезващите видове в Европа

Вече пет години зубри обитават Източните Родопи. Пет зубри бяха приютени от Германия в дивечовъдния участък „Студен кладенец“ през октомври 2013. Това бе първата стъпка в първата реинтродукция на зубри в Родопите, осъществена от фондация „Rewilding Rhodopes“(По-диви Родопи) и един от акцентите на проект „Дивият свят на Източните Родопи. Въпреки първоначалните трудности и загубата на част от животните, зубрите успешно се адаптираха, а през юли 2015 г. се роди и зубърче – първото от столетия в Родопите.


За две години зубрите се превърнаха в атракция за местните хора и туристите в Източните Родопи. От октомври 2013 досега над 2500 души са посетили „Студен кладенец“, за да видят зубрите.

Зубрите са световно застрашен вид, ключов за отворените горски екосистеми и символ на завръщането на дивата природа в Европа. Европейският бизон, както е известен още зубърът, е изчезнал от дивата природа в България през Средновековието, а в Европа в началото на 20 век поради ловуване и загуба на местообитания. След мащабна селекция и програма за реинтродукция на отделни екземпляри, диви популации на зубъра са били възстановени в районите на Централна и Източна Европа, основно в Полша и Беларус. През шейсетте години на миналия век малко стадо зубри е било реинтродуцирано в ловно стопанство Воден в Североизточна България.

Проект „Дивия свят на Източните Родопи” се осъществява с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“ в партньорството с холандската организация АРК и Съюза на ловците и риболовците в България. Голямата цел на проекта е да възстанови и запази изключителната дива природа и нейните екосистеми в Източните Родопи, един от най-богатите на биоразнообразие райони в Европа.

Източник/https://www.facebook.com/RewildingRhodopes/posts/1692498057653451

Коментари